زنگِ راندِ 93 زده می­شود

norooz-29-12-92

زنگِ راندِ 93 زده می­شود

شبگار هم به نوروزش رسید. سال گذشته بدون شبگار شروع شد. شبگار در نیمه­ی سال متولد شد، و حالا با شبگار وارد سال 93 می­شویم. قرار است در سال اسب سوار بر یک گله اسب بالدار شاخدار پرواز کنیم. می­گویم گله چون کم نیستیم. همینجا باید از تمام کسانی که با شبگار همکاری کردند و دیگر نمی­­کنند. کسانی که کرده­اند و هنوز می­کنند و کسانی که در آینده با شبگار همکاری خواهند کرد تشکر کنم و آرزو کنم سالی را که با آنها شروع می­کنیم، با آنها تمام کنیم. سال خوبی داشته باشیم که پایانش داستان­های خوب زیادی داشته باشیم برای تعریف کردن. شاید فکر کنید چون خودم در کار داستان گفتنم این آرزو را می­کنم. اما نه، واقعیت این است که همه­ی ما در داستان­هایمان زندگی می­کنیم. آنها که خودمان در ذهنمان داریم و آنهایی که دیگران از ما در ذهن دارند. امید ما این است که شبگار داستان خوبی باشد، داستانی گفتنی.

لابد شما هم عزیزانی را دارید که کنارتان نیستند. دلتان برای لبخندهایی و اخم­هایی تنگ شده است. آخرین خاطراتتان را با کسانی مرور می­کنید که کنارتان نیستند، به هر دلیلی. از این دنیا رفته­اند. محبوسند، محصورند، دورند، اسیرند، یا هر دلیل دیگری. یاد آنها اندوه به همراه دارد، و اندوه به شادی عمق می­دهد.

تجربه تغییر سال کاملا انسانی است. بر خلاف درد؛ محبت و … سال اختراع خود ماست تا خودمان را با سال قبل و بعدمان مقایسه کنیم، برنامه ریزی کنیم، به اهدافمان برسیم، و آسمان­خراش­های بزرگتری بسازیم؛ چه سیمانی چه کاغذی. گرگ­ها تقویم ندارند، ما هم اگر تقویم نداشتیم می­توانستیم زنده بمانیم. ولی خب، لشکرکشی بدو تقویم محال است و چک تاریخ لازم دارد.

تجربه تغییر سال همانقدر که جهانی است، شخصی هم هست. دم نوروز وقتی است که به فکر فرو می­رویم و به سال نو می­اندیشیم. به تمام امیدها و آرزوهایی که برای زندگی بهتر در سال جدید داریم.  برای من تعطیلات عید مثل سی ثانیه استراحت بین دو راند است که گوشه رینگ نشسته­ای و چند نفر در گوشت حرف می­زنند. می­دانی درست می­گویند و می­دانی که اجرای حرف­هایشان در رینگ داستان دیگری است. حالا دوباره می­رویم و چند لحظه­ی کوتاه گوشه­ی رینگ می­نشینیم و برای راند 93 آماده می­شویم.

اگر با شبگار همراه بوده­اید یا تازه به جمع شبگارخوانان یا شبگارنویسان پیوسته­اید، حتما نظرتان را  زیر همین پست اعلام کنید. ما اقلا سال 93 را با هم هستیم، و حتما نظراتتان را با دقت می­خوانیم.

3 دیدگاه دربارهٔ «زنگِ راندِ 93 زده می­شود»

  1. به نظر من جای فیلد معماری و شهرسازی،اینجا خالیه. به خصوص گاهی که هنرهای مشخص شده در اینجا (نظیر هنرهای تجسمی)، با یک فضای شهری ترکیب می شن عنصر شهر و اجزاش (نظیر ساختمان ها، میدانها و یا فضاهای عمومی دیگرش) خود، از اون هنر برجسته تر می شن و یا حتی خود موضوعات جالب، به روز یا تاریخی قابل گفتن و به اشتراگ گذاشتن تو حیطه معماری و شهرسازی. یه چیزایی که شاید کمتر تو سایتهای تخصصی مرتبطشون گفته شده.
    پیشرفت و موفقیت بیشتر سایت رو براتون آرزو می کنم:)

  2. من که این مجله رو با علاقه دنبال می کنم.مطالبتون آدمو به وجد میاره.چه زمانی که خسته از سر کار برگشتیم،چه زمانی که با کسالت و بی حوصلگی پای اینترنت صفحات مختلف رو مرور می کنیم.
    ادامه بدین. 🙂

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *