راز آذرخش سبز شیلی آشکار شد

 Green-20-9-922

راز آذرخش سبز شیلی آشکار شد

در مه 2008 آتشفشان چایتن در شیلی به شدت فوران کرد، ابرهایی از خاکستر از کوه بیرون زدند و آسمان را با عجیب ترین نوع رعد و برق روشن کردند.

کارلوس گوتیرز(Carlos Gutierrez) عکاس، این بازی شبانه نور را ثبت کرد ـ آذرخش سبزی را که از دل ابر خاکستر بیرون می زد ـ عکسی که در همین مطلب مشاهده می­کنید.

منبع این آذرخش سبز مجهول مانده بودند تا بالاخره آرتور فو استاد دانشمند هواشناسی در دانشگاه رایس در هیوستون توجهش به این پدیده جلب شد:«فکر کردم بانمک است، چرا ما این آذرخش سبز را در طوفان­های عادی نمی­بینیم؟» این بخشی از سخنان فو در گردهم آیی اتحادیه هواشناسان در سان فرانسیسکو، دوشنبه همین هفته بود. اگرچه آذرخش سبز بسیار عجیب و غریب و نامعمول است، اما به نظر آقای فو، این آذرخش در تمام طوفان ها وجود دارد اما در دل ابرها مخفی می­شود.

سرچشمه­های پر رمز

این پنهان ماندن ناشی از ساختار ابرهای طوفانی است. درون ابرها، بلورهای یخی هستند سرشار از بار مثبت یا منفی. قوس های الکتریکی میان قطب های مثبت و منفی درون ابر جابه جا می­شوند ـ  آذرخش ـ ولی درون ابر باقی می­مانند؛ و حتی جدی ترین علاقه مندان به طوفان هم نمی­توانند آنها را ببینند.

اما در نقطه مقابل، ابرهای آتشفشانی بار الکتریکی را روی لایه بیرونی حمل می­کنند، آن هم به خاطر سنگ هایی داغی که در جریان فوران به سمت ابر پرتاب می­شوند. فو معتقد است، آذرخش سبز در آتشفشان چایتن صرفا یک قوس الکتریکی از قطب مثبت ابر به قطب منفی است که بیرون ابر اتفاق می افتد. او میگوید اگر می توانستیم درون ابرهای طوفان زا را هم ببینیم، آذرخش سبز را بیشتر می دیدیم.Green-20-9-921

در توضیح رنگ سبز

اما چرا سبز؟ این هاله سبز نتیجه اتم­های اکسیژن است که در اثر الکتریسیته فعال شده اند، فو این نظر را دارد و فکر میکند همین پدیده است که در جریان بازیهای نوری آسمان های سمت قطب شمال در زمستان، آسمان را کاملا سبز می کند.  این پدیده شاید باعث سبز شدن دنباله شهاب سنگ لاوجوی هم شده باشد که در ماه نوامبر از فراز زمین گذشت. تا این لحظه تنها آتشفشانی که در آن از آذرخش سبز عکسبرداری شده است، چایتن در شیلی است.

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *