ده داستان تاسف بار

tarekedonya

معرفی ده داستان تاسف بار یا تارک دنیا مورد نیاز است

کتاب «تارک دنیا مورد نیاز است» با زیر عنوان «ده داستان تاسف بار» را نشر چشمه منتشر کرده است، چاپ ششم آن زمستان 90 بوده است به قیمت 4200 تومان، و هنوز هم لابد در بازار پیدا می­شود. میک جکسون نویسنده­ی این مجموعه داستان است و خانم گلاره اسدی آملی آن را به خوبی به فارسی برگردانده است. خلاصه اگر از داستان­ها خوشتان هم نیاید، اشکال از ترجمه نخواهد بود. اسم اصلی کتاب همان «ده داستان تاسف بار» است، که دوستان ایرانی به سنت حسنه­ی خودشان یک چیزی به اسم کتاب افزوده­اند.

یکی از دلایل علاقه­ی من به این کتاب تصویرسازی­های بسیار جذابش است و دلیل دیگر وجود عناصر گوتیک در تمام داستان­های کتاب؛ یک نوع گوتیک شوخ طبعانه. در این مجموعه داستان با داستان­هایی روبروییم که فضای عادی و روزمره را تبدیل به فضایی شگفت­انگیز می­کنند. نویسنده­ی این کتاب؛ آقای میک جکسون از سال 1995 به طور حرفه­ای و تمام وقت مشغول نوشتن است و «مرد زیرزمینی» و «پنج پسربچه» هم از دیگر کتاب­های اوست. آخرین کتاب او هم «داستان بیوه» است که اگر پیدایش کنیم حتما همینجا معرفی می­کنیم و برای دانلود شما می­گذاریم. اما برای اینکه هم سبک کار میک جکسون دستتان بیاید و هم داستان­های این کتاب لو نرود، برگردیم به رمان اولش که در سال 1997 برای او نامزدی جایزه بوکر را به همراه داشت.

مرد زیرزمینی خاطرات مردی است در مرز عقل و جنون؛ یک دوکِ منزوی قرن نوزدهمی که زیر ملک بسیار بزرگش در ناتینگهام شبکه­ای از تونل­ها می­سازد. دوک دوست داشتنی همینطور که به جنون نزدیک می­شود بیشتر و بیشتر به دل تونل­ها پناه می­برد. شخصیت­های داستان­های میک جکسون همه در نگاه اول عادی هستند؛ یک دوک در قلعه­اش، دو تا خواهر مجرد ماهیگیر، یک مرد میانسال که به عتیقه­جات علاقه­ی شدیدی دارد، یک پیرمرد بازنشسته که به قایق­سواری علاقه­مند است. عجیبترین رویدادی که ممکن است برای این آدم­ها رخ بدهد را تصور کنید؛ باز هم میک جکسون غافلگیرتان خواهد کرد. داستان­ها طولانی نیستند. کل کتاب کمتر از 160 صفحه است، یعنی میانگین داستان ها چیزی است حدود 15 صفحه.

داستان «گذار از رودخانه» داستان خانواده­ای است که سال­ها درگیر جابه­جایی نعش و جسد بوده­اند و کارشان را هم خیلی خوب بلدند. اما این­بار برای حمل یک مرده به مشکلی برمی­خورند. داستان «جراح پروانه ها» ماجرای مردی است که طی مراحل بسیار غریبی به این تصور می­رسد که می­تواند پروانه­های خشک شده را زنده کند! و به دنبال ماجراجویی عجیبی میرود تا ببیند این ماجرا واقعیت دارد یا نه. اگر نگرانید که خیلی بترسید و یا حالتان خیلی بد شود؛ نگران نباشید. میک جکسون انقدر باشعور هست که جا به جا شوخی­های ظریفی هم در داستان­هایش کار بگذارد. همانطور که شخصیت­هایش بین عقل وجنون در حرکتند و دنیای داستان­هایش بین فانتزی و واقعیت تاب می­خورد؛ شما هم به عنوان خواننده­اش میان وحشت و لبخند تاب خواهید خورد.

داستان بیوه، و مرد زیرزمینی، دو رمان میک جکسون، هر دو راوی اول شخص دارند و رمان جدیدش هم که در حال نوشتنش است و شاید تا امروز تمام هم شده باشد؛ از همین شکل روایت استفاده می­کند. یک راوی اول شخص که بین عقل و جنون در نوسان است. به هر حال «ده داستان تاسف­بار» با صد و شصت صفحه­اش می­تواند حال و هوایتان را عوض کند؛ مخصوصا اگر به خواندن داستان­هایی که در آپارتمان های تنگ و تاریک تهران و در بین آدم­های تهرانی می­گذرد عادت کرده­اید. تمام این حرفها را زدیم اما یک سوال باقی می­ماند، کتاب «تارک دنیا مورد نیاز است» کتاب نوجوان است یا بزرگسال؟ با اینکه ناشران آن در خارج و داخل آن را به اسم کتاب بزرگسال منتشر کرده­اند، اما بیش از هرچیز به نظر می­رسد داستان های این کتاب را بشود با آثار رولد دال مقایسه کرد. همان طنز تلخ و گزنده و همان فضای نیمه تاریک کودکانه را در این کتاب هم می­شود دید. نظر منتقد روزنامه گاردین هم، همین بوده است. شاید خواندن آن یادداشت هم خالی از لطف نباشد، گرچه به طور مشخص علاقه خانم پاستر به کتاب، کمتر از من بوده است.

یادداشت روزنامه گاردین

6 دیدگاه دربارهٔ «ده داستان تاسف بار»

  1. امین حسینیون

   لطف دارین

   دم شما هم گرم که خوندین

   من شخصا امیدوارم باقی کتابهای این نویسنده هم ترجمه و منتشر بشن

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *