حدس بزن چه کسی برای شام می آید ؟

guessWho'scomingtodinner-19-6-921

کلاسیک هایی که باید دید

حدس بزن چه کسی برای شام می آید ؟ (Guess who’s Coming to Dinner ?)

سرباز سیاه در گرمای شب .

فیلم “حدس بزن . . . “ در سال 1967 توسط استنلی کریمر(Stanley Kramer) ساخته شد.  این فیلم در دهه ­ی 1960 در اوج مبارزات سیاهان آمریکا برای کسب حقوق مدنی به نمایش درآمد و می­ توان گفت که به خوبی بر موج ایجاد شده سوار شد.

دختر جوان یک روزنامه نگار آزادیخواه، در پی یک آشنایی کوتاه مدت قصد ازدواج با پزشکی سیاه­پوست و مسن­ تر از خود را دارد. مبارز پیر و همسرش در میان تفکرات گذشته و آنچه برای دخترشان می خواهند؛ دچار تردید می شوند. فیلمنامه بسیار هوشمندانه و منطقی نوشته شده و به جایی ضربه می­ زند که اغلب ما از آن غافلیم. اکثر ما انسان­ها مانند پدر عروس، مت درایتون (Matt Drayton) با بازی اسپنسر تریسی (Spencer Tracy) و مادر عروس، کریستینا درایتون(Christina Drayton) با نقش آفرینی کاترین هپبورن(Katharine Hepburn) دارای عقاید آزادیخواهانه ای هستیم؛ البته تا زمانی که نخواهیم این عقاید را در زندگی واقعی خود اجرا کنیم. شاید تعداد کمی بتوانند واقعا در زندگی آزاد بیندیشند و آزاد عمل کنند. همانطور که پدر روحانی در فیلم به مت درایتون می گوید: “من همیشه می­ دونستم که پشت این نقاب آزادیخواه مبارز، حتما شخص متعصب و مرتجعی کمین کرده.” نقابی که اکثر ما (مخصوصا در دنیای مجازی) بر چهره می­ زنیم.

با اینکه سینمای ضد تبعیض نژادی هالیوود کمک­های شایانی به جنبش های مدنی سیاهان آمریکا کرد؛ اما می توان رویکردهای مختلفی را در این سینما مشاهده کرد. در فیلم “کشتن مرغ مقلد” (To Kill A Monkingbird) 1964؛ سیاهان منفعلند و سرنوشت آنان به دست قهرمان سفید است. در “حدس بزن . . . “؛ سیاهان برای سرنوشت خود می جنگند؛ اما هنوز تصمیم گیرنده­ ی نهایی سفید است. در “گرمای شب” (In The Heat Of Night) 1967، قهرمان سیاه به کمک قهرمان سفید بر مصائب غالب می شود و در شفت (Shaft) 1971، قهرمان سیاه به تنهایی در برابر نظام نابرابر سفیدپوستان می ایستد.

guessWho'scomingtodinner-19-6-922

در زمان ساخت فیلم “حدس بزن . . .” ازدواج بین نژادهای مختلف در 17 ایالت آمریکا ممنوع بود که در زمانی کوتاه پس از اکران فیلم  لغو شد. (هرچند که نمی توان لغو این قانون را تنها به نمایش این فیلم نسبت دهیم) اما نمی توان نقش این فیلم و فیلم­هایی از این دست را در حرکت جامعه­ ی آمریکا به سمت دموکراسی و آزادی­های فردی، انکار کرد.

یکی از امتیازات عمده ی این فیلم بازی سه بازیگر بزرگ سینمای جهان در کنار هم است؛ هپبورن؛ تریسی و پواتیه. هرچند که سیدنی پواتیه(Sidney Poitier) جوان در نقش دکتر جان پرنتیس (John Prentice) عاشق پیشه؛ حرفی در مقابل دو غول بازیگری ندارد. در اصل، این فیلم میدان مبارزه­ ای است برای بازی این دو عاشق قدیمی. شاید یکی از دلایلی که اسپنسر تریسی نیز در لحظاتی بازی را به هپبورن واگذار می کند؛ بیماری او باشد که به گفته­ ی هپبورن بسیاری از صحنه­ ها را با درد بازی می­ کرد. این فیلم آخرین نقش آفرینی استاد بازیگری؛ برنده ی 2 جایزه اسکار و کاندیدای دریافت 8 جایزه دیگر، اسپنسر تریسی بود. او 2 هفته بعد از اتمام فیلمبرداری در سن 67 سالگی زندگی را بدرود گفت و به همین علت کاترین هپبورن هرگز این فیلم را تماشا نکرد.

استنلی کریمر پیش از اینکه کارگردانی قابل باشد؛ تهیه کننده ای بزرگ بود. او برای تهیه فیلمی همچون ماجرای نیمروز(High Noon) 1952، کاندید اسکار شده بود. اما با کارگردانی آثاری مانند دادگاه نورنبرگ (Judgment At Nuremburg) 1961 و حدس بزن چه کسی برای شام می آید؟، نام خودش را درمیان کارگردانان خوب تاریخ سینما ثبت کرد. هرچند که او 9 بار کاندید دریافت جایزه اسکار شد؛ هیچگاه موفق نشد آن را به خانه ببرد؛ مگر اسکار یادبود ایروین تالبرگ در سال 1961.

فیلم “حدس بزن . . .” در 10 رشته نامزد اسکار شد. اما از آنجایی در سال 1967 رقابت برای بردن جایزه اسکار میان فیلمهایی در گرفته بود که هر کدام به نوبه ی خود شاهکاری به حساب می آیند؛ تنها موفق به بردن 2 جایزه­ ی بهترین هنرپیشه نقش اول زن توسط کاترین هپبورن و بهترین فیلمنامه­ ی غیراقتباسی توسط ویلیام رز (William Rose) شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *