تصاویری از انقلاب مجارستان، اولین ترک بر پرده آهنین شوروی

تصاویری از انقلاب مجارستان، اولین ترک بر پرده آهنین شوروی

تنها سه هفته طول کشید. از بیست و سوم اکتبر تا دهم نوامبر، اما انقلاب مجارستان که بوداپست را و تمام مجارستان را در پاییز 1956 به خروش آورده بود اروپا را تا سال ها لرزاند، تاریخ نویسان زیادی این خیزش مردمی را اولین ترک در پرده آهنی شوروی دانسته اند.

پاییز 1956 چند صد هزار نفر مجار در شهرها و روستاها به پا خواستند؛ هم علیه نیروهای شوروی و هم پلیس مخفی خشن و جنایتکار مجارستان. اوایل به نظر می‌رسید آنها شاید پیروز شوند اما ارتش شوروی نیروهایش را منظم کرد و مجارستان را پس گرفت. بیش از سه هزار نفر مجار در جریان این انقلاب مستقیما کشته شدند؛ از زن و مرد و کودک. تنها در سه هفته. این خیزش مقدمه خیزش های متعدد در سراسر اروپای شرقی علیه قدرت شوروی بود. خیزشی که در آن ارتش مجارستان کنار مردم قرار گرفت و کارگران مجار در سراسر کشور در کنار مبارزین اعتصاب کردند.

این یکی از آخرین اجراهای مجری رادیو بوداپست است قبل از سرکوب شدن کامل این خیزش:

«جنگنده های میگ روسی الان در آسمان بوداپست هستند… پیاده نظام روس به سمت پارلمان پیشروی می‌کند؛ گیور تحت محاصره کامل است… به پچ حمله کردند… روس ها از بمب های فسفری استفاده می کنند… ما می‌میریم برای مجارستان و اروپا… خبری از کمک نیست؟ زودتر… زودتر… زودتر..»

و بوداپست سقوط کرد. پس از سقوط بوداپست راهپیمایی زنان در خیابان های بوداپست مثال زدنی بود. آنها در شهر به حرکت در آمدند و با گل و پرچم به سوگواری برای همرزمانشان پرداختند. چهار دهه طول کشید تا 9 نوامبر 1989 ، هزاران نفر به آخرین میراث بتونی پرده آهنی حمله کنند و دیوار برلین را فرو بریزند.

لینک اصلی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *