بوستان هزاره در شیکاگو، ترکیب هنر، انسان و طبیعت ـ بخش سوم

بوستان هزاره در شیکاگو، ترکیب هنر، انسان و طبیعت ـ بخش سوم

در بخش سوم و انتهایی معرفی پارک هزاره شیکاگو شش فضای دیگر آن معرفی می شود. موقعیت این فضاها با رنگ قرمز در تصویر زیر نشان داده شده است.

jey-and-cloud

Harris Theater (تئاتر هریس)

مكاني واقع در لبه شمالی پارک، که بین سالهای 2002-2003 ،براي تئاتر، گروه هاي موسيقي و اجراي انواع رقص ها، از باله تا رقص آفريقايي، كلاسيك و موسيقي محلي،توسط گروه معماري HBRA ساخته شده است. تئاتر هریس به عنوان مکملی برای فضای باز اجرای موسیقی “جِی پریتزکر” ( معرفی شده در بخش دوم) عمل می کند و سالن آن 1525نفر گنجايش دارد كه از لحاظ اكوستيكي جالب توجه است. این بنا به نام حامیان اولیه خود، جوآنوایروینگهریس(Joan and Irving Harris ) ، تاجران و نیکوکاران آمریکایی،  نامگذاری شده است.

Harris_Theater

مرکز دوچرخه مک دونالد (Bicycle parking station)

این ايستگاه در شمال شرقی پارک، با 300 فضاي خالي براي پارك دوچرخه قرار گرفتهو امكاناتي نظير قفسه هاي قفل دار، دوش حمام، فست فودي با صندلي هايي در فضای باز (به ویژه در تابستان)، تعمير،اجاره، پارك دوچرخه و تسهيلات ديگر براي تشويق دوچرخه سواري در پارك در نظر گرفته شده است. این فضا با سرمایه گذاری مک دونالد (بزرگترین رستورانهای فست فوود جهان) و سازمانهای حامی دوچرخه با شعار ” زندگی فعال و متعادل”بنا نهاده شد.

 Mcdonalds_Bike_Center

BP Bridge (پل بی پی)

این پل، پارك هزاره را به میدانDaley Bicentennialدر شرق آن متصل مي كند. اين پل 925 فوتي مارپيچ كه نخستين اثر فرانگ گري معمار در پارك است، چشم انداز بي نظيري از خط آسمان شهر شيكاگو، پارك گرنت (Grant Park بزرگترین پارک شهری آمریکا که پارک هزاره جزئی از آن است) و درياچه ميشيگان ايجاد كرده است. اين پل كه با استيل ضد زنگ پوشانده شده، اهداف مورد نظر در ساخت عمارت موسيقي پريتزكر را ،از طريق ايجاد ديوار آكوستيكي در برابر سر و صداي ترافيك تامين مي كند.

bp-bridge

Boeing Galleries (گالری بوئینگ)

این گالري با دو بخش شمالی و جنوبی در دو سوی میدان AT&Tو دروازه ابری، براي نمايشگاه هاي عمومي پارك استفاده مي شود و در شرق آبنمای کرون (معرفی شده در بخش اول) قرار گرفته است. دو سوی آن با رديفي از درختان چنار ( كه در شيكاگو كمياب است) محدود شده و همچنين محل هايي براي نشستن  از طريق  پله هاي گرانيتي مشكي در شرق گالري ايجاد شده است.

800px-In_Search_of_Paradise

McCormick Tribune Plaza and Ice Rink (میدان مککورمیک)

پيستاسكي 16000 فوتمربعيکهازماهنوامبرتامارچباتوجهبهشرايطآبوهواييفعال و به عنوان فضای زمستانی پارک شناخته شده است. در بقیه فصول سال، با چیدمان صندلی، به عنوان فضای باز رستوران واقع در پارک مورد استفاده قرار می گیرد.

میدان به علت کمک مالی از سوی بنیاد خیریه مککورمیک، به این اسم نامیده می شود.

Millennium_Park_Ice_Skating

Wrigley Square (میدان وریگلی)

شاخص ترین عنصر این میدان، المان يادبود پارك هزاره(Millennium Monument) است که درنزديكي محل المان قبلی مشابه آن قرار گرفته و به سبک ستونهای دوره هلنی یونان طراحی شده است. ستونهاي اين بنا از سنگ آهك هندي  وپايه هاي آن از سنگ آهك فرانسوي ساخته شده است. براي تقديرازسرمايهگذاران پارك، نام آنها روي پايه اين بناحك شده است.

Millennium_Monument_in_Wrigley_Square

پارک هزاره با هدف قرار دادن خدمات گوناگون به شهروندانش شکل گرفته و باتوجه به مقياس بزرگ پروژه های آن و فضاي آزاد براي نمايش آنها، به عنوان يك نمونه موفق هنر اجتماعي مطرح و به عنوان مكاني براي ملاقاتهاي دوستانه شهرت يافته است.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *