بدون این سه خصلت رهبر موفقی نخواهید بود

leaders-12-9-93

بدون این سه خصلت رهبر موفقی نخواهید بود

فهرست ویژگی­های رهبران و مدیران درجه یک بی پایان است. و اگرچه میشود فهرستی خواندنی ازشان تهیه کرد، هیچکدامشان واقعا عصاره­ی یک رهبر واقعی و بزرگ بودن را منعکس نمی­کنند. با شبگار همراه شوید و این سه پیشنهاد را از  Xenios Thrasyvoulou  موسس وبسایت نفرساعت  بخوانید.

رهبران بزرگ ویژگی­های زیادی دارند، هوش، کاریزما و جذابیت ذاتی برخی از آنها هستند. همه­ی اینها هم اهمیت دارند، ولی خب شما میتوانید رهبر بزرگی شوید و ذاتا خیلی جذاب نباشید یا خیلی باهوش باشید. من خودم در سال­های کارم در مورد رهبری چیزهای زیادی یاد گرفتم. من به این نتیجه رسیدم که یک رهبر بزرگ احتیاج به سه خصلت اساسی دارد:

  1. نگاه به آینده

قابلیت تشکیل یک تیم درجه یک، انگیزش و الهام دادن به آنها، اگر ندانید واقعا کجا می­خواهید بروید بی حاصل است. اولین ویژگی رهبر موفق دیدن آینده است و بعد قابلیت مسیری برای رسیدن به آن آینده. رهبر بودن یعنی دیدن کوه یخ قبل از اینکه تایتانیک به آن بخورد و گرفتن تصمیمات سریع و درست. انجام همان کار درست است که لازم است، نه انجا چندین کار درست نالازم. متفاوت بودن است، دنبال گله نرفتن است. تشخیص این است که چه خواهد شد و واکنش نشان دادن سریع به آن. بدون دیدنِ آینده، هرچقدر هم به آدم­ها امید و قدرت بدهید به جایی نخواهید برسید. شاید بتوانید یک مشاور انگیزش باشید، اما رهبر بزرگی نخواهید بود. هر موقعیت دشواری نیاز به یک رهبر مصمم دارد تا تصمیم سخت را بگیرد و راه را نشان دهد.

  1. تاثیر

وقتی دید واضحی از آینده دارید(مطمئن شوید که دارید)، نیازمند پیرو هستید. این مورد قدرت تاثیرگذاری را لازم دارد. چه در موقعیت رهبری یک موقعیت باشید، چه در مراحل ساختن یک گروه باشید، این کاری است بسیار سخت. در هر صورت،  موقعیت برای شما جدید است و حساب احتمالات علیه شماست. چرا کسی باید به یک آدم جدید اعتماد کند؟ اکثریت مردم نسبت به تغییر مقاومند، و چیزی برایشان مهم نیست. شما باید بتوانید مردم را قانع کنید و رویشان تاثیربگذارید، که شغلشان را رها کنند و همراه شما شوند، که در کار شما سرمایه گذاری کنند، که ملکشان را ارزانتر به شما اجاره دهند، که همسرتان با دیر خانه آمدنتان کنار بیاید و … . تاثیرگذاری باری است بر دوش شما، اگر شکست بخورید هر روز عده­ ی بیشتری همراه شما شکست خواهند برد. این بارِ یک رهبرِ است.

  1. شجاعت:

سومین عنصر سخت ترینشان هم هست. شما آینده را به وضوح دیده اید و برای خودتان پیروانی فراهم کرده اید، با جذابیت خودتان، اقناع، فریب و به هر تقدیر تاثیرگذار بوده اید. بعد از تمام این کارها، تازه می بینید روز اول است. حالا کشتی آماده است، بادبان ها کشیده شده و قطب نما دست شماست. ولی هنوز از اقیانوس نگذشته اید. هوش و دانش سلاح های بسیار خوبی هستند که بدون شجاعت هدر خواهند رفت. شجاعت به تنهایی به اتمال قوی شما را به مقصد خواهند رساند، اما سخت تر و آهسته تر. پس سوال کلیدی این است: آیا وقتی همه به شما میگویند برگرد، جرات جلو رفتن دارید؟ آیا وقتی همه میگویند اشتباه ی کنید، تشخیص میدهد واقعا راهتان درست است یا غلط؟ وقتی همه شما را دیوانه خطاب میکنند به خودتان اعتماد می کنید؟ این وظیفه ی شماست که وقتی آدم ها از هم دور میشوند و بی انگیزه به آنها شجاعت ببخشید، اما نه امید واهی.

دید به آینده و تاثیرگذاری شما را کاپیتان خوبی خواهد کرد، اما شجاعت شما را به مقصد می رساند. از طرف دیگر، شجاعت به تنها شما را به مبارزی بدون هدف تبدیل خواهد کرد. شاید در ایجاد سر و صدای زیاد موفق باشید، اما بگذارید از هنر جنگِ سان تزو نقل قول کنم:«این­ها همه سر و صدای قبل از شکست خواهد بود.»

لینک اصلی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *