بحران اعتیاد به گوشی هوشمند

توسط | به تاریخ 1392/06/13 | هیچ نظر

smartphoneaddiction-2-5-92

ما در ایران در کدام مرحله هستیم؟ این مقاله توصیف زمان حال ماست یا آینده ما؟ شما چقدر به گوشی هوشمندتان اعتیاد دارید؟

سئول ـ لی یون سو از اینکه شش ماه پیش، گوشی تاشوی خود را با یک گوشی هوشمند تعویض کرده؛ پشیمان است. این دانش­آموز کره­ای با این­که از توییت عکس­های خنده­دار، دادن پیامک به دوستان و بازی­های آنلاین لذت می­برد؛ می­گوید این گوشیِ هوشمند، روال عادی زندگی او را در مدرسه و خانه دچار اختلال کرده است. او در حالی که با تلفنش بازی می­کند می­گوید: «دوست ندارم به این روند ادامه بدهم اما نمی­توانم جلوی خودم را بگیرم.»

بر طبق آماری که دولت کره اعلام کرده است؛ از هر پنج نفر یک نفر به استفاده ازگوشی­های هوشمند اعتیاد دارد؛ که خانم لی یکی از آنهاست. در واقع تعریف این نوع از اعتیاد استفاده­ی بیش از 7 ساعت در روز از گوشی است؛ که با ترک آن اختلالات عصبی مانند پرخاشگری ، بی­خوابی و افسردگی در شخص بروز می­کند.

دراوایل همین ماه، دولت کره جنوبی اعلام کرد؛ قصد دارد تا پایان سال برنامه­های مشاوره برای جوانان در سراسر کشور و برنامه­های آموزش معلمان در مورد چگونگی برخورد با دانش آموزان مبتلا به  این نوع اعتیاد؛ برگزار کند. مشاوره­های درمانی به کمک بودجه­های مالیاتی در حال حاضر برای معتادان بالغ وجود دارد.

کره جنوبی بزرگترین سازنده گوشی­های هوشمند در جهان است. سامسونگ الکترونیک، به دلیل پیشگام بودن در اینترنت با سرعت بالا و فن­آوریهای پیشرفته برای موبایل به خود می­بالد. کره­ای­ها از اولین مصرف­کنندگان دستگاه­های دیجیتال جدید هستند.

نرخ نفوذ بیش از 100٪ تلفن همراه به معنی حمل بیش از یک گوشی توسط برخی از افراد است. نزدیک به دو سوم آنان از گوشی­های هوشمند استفاده می­کنند. دولت تمهیداتی برای مقابله با این معضل اندیشیده است. برای مقایسه، بر طبق گزارشات اتحادیه بین المللی مخابرات ضریب نفوذ گوشی­های هوشمند در ایالات متحده، از ماه ژوئن 50 درصد برآورد شده است.

کره به لطف به در دسترس داشتن خدمات گسترده­ی اینترنت با سرعت بالا؛ با مشکل اعتیاد به بازی­های آنلاین در میان نوجوانان مواجه است. در حال حاضر نفوذ گوشی­های هوشمند در میان نوجوانان و کودکان با سرعت بیشتری از گروههای دیگر سنی در حال افزایش است. گفته می­شود؛ سن اعتیاد به گوشی­های هوشمند به شدت  پایین آمده است.

باتوجه به مطالعات کمیسیون ارتباطات کره، ضریب نفوذ گوشی­های هوشمند در کودکان بین سنین 6 تا 19 درسال گذشته، نسبت به دو سال قبل با نرخ 65% سه برابرشده است. در همین حال با توجه به نظرسنجی دولت، نرخ اعتیاد به گوشی­های هوشمند در میان نوجوانان 18% یعنی دو برابر نرخ اعتیاد 9.1٪ برای بزرگسالان است. بر پایه­ی گزارشات مرکز تحقیقات پیو، در سال  2012،  37% از نوجوانان در ایالات متحده گوشی­های هوشمند داشتند.

به گفتۀ هوانگ تاهی، یک مقام رسمی در «وزارت برابری جنسیتی وخانوادگی» کره جنوبی این وضعیت واقعاً  نگران ­کننده است. این مشکل در دیگر مراکز تکنولوژی مانند ژاپن و تایوان نیز نمود داشته است. طی یک بررسی در ژاپن، دریافتند که استفاده از گوشی­های هوشمند در میان دختران دبیرستانی در سال گذشته سه برابر شده است. کارشناسان می­گویند این مسئله همان­طور که دانش آموزان را از انجام مطالعات خود باز می­دارد به مهارت­های فردی آنان نیز صدمه وارد می­کند.iphone_addiction_798185

ستسوکو تامورا استاد روانشناسی کاربردی در دانشگاه سیتکوِ توکیو می­گوید: «امروزه دانش آموزان در خواندن حالات چهره بسیار ناشی هستند. هنگامی که شما زمان بیشتری را صرف  تبادل پیامک به جای صحبت کردن با مردم می­کنید چگونه قادر به درک مسائل غیرشفاهی هستید؟»

درتایوان، پدیده­ی بررسی مداوم پست الکترونیک و وبگاه­های اجتماعی منجر به نامگذاری این دسته از معتادان با نام «قبیله­ی سر به زیر» شده  است. یک بررسی توسط مرکز اطلاعات شبکه تایوان نشان داد که تعداد افرادی که از طریق لپتاپ، تبلت و  یا گوشیهای هوشمند به ایتنرنت دسترسی دارند؛ در شش ماه گذشته نسبت به سال قبل با رشد 200 درصدی به رکورد 5.35 میلیون رسیده ­است.

جمع­آوری تلفن­های همراه دانش­آموزان، توسط معلمین یک امر کاملاً قانونی است. اما خیلی هم موفق نیست. لی کیونگ شین دبیر دبیرستانی در اینچئون در غرب سئول می­گوید دانش­آموزان تلفن­های همراه خود را پنهان می­کنند و درطول کلاس یا در زنگ­های تفریح مخفیانه از آنها استفاده می­کنند.

به گفته­ی خانم تامورا مهمترین دارایی جوانان تلفن همراه آنهاست .تلفن­های همراه حلقه­ی اتصال دوستان به هم هستند و شرکت نکردن در این نوع مواصلات به معنای خروج از دایره­ی دوستان است. به همین علت اغلب بچه­ها برای جواب دادن به پیامک­هایشان مضطرب و عجول هستند.

یکی از پیامدهای تلفن­های هوشمند افزایش قلدر بازی و کُری­خوانی بچه­ها در مدرسه است. گوشی­های هوشمند به 12 دسته تقسیم می­شوند که جدیدترین آنها «شاه» و قدیمی ترین آنها «برده» نامیده می­شود. سرقت گوشی هم در مدارس خیلی باب است. کیم هوی کیونگ بازرس مدارس در ادارۀ آموزش و پرورش سئول گفت : «مبلغی معادل 20 میلیون وون برای هر مدرسه در نظر گرفته شده تا معلمین بتوانند خسارات وارد آمده از سرقت تلفن­های همراهشان را جبران کنند.»

لی یون سو دانش­آموز 18 ساله­ی دبیرستانی، راه حلی برای رهایی از اعتیادش به گوشی هوشمندش در زمان امتحانات پیدا کرده ­است. او سیم­کارتش را که حاوی شماره­تلفن­های ذخیره شده است؛ از گوشی اندرویدش در می­آورد و در یک گوشی قدیمی که امکان اتصال به اینترنت ندارد می­گذارد. او می­گوید: «دیگر از خودم نمی­پرسم که چرا گوشی هوشمند خریده­ام. گاهی تمام شب را بیدارم و در فیسبوک و توییتر می­گردم. به محض خرید گوشی هوشمند به آن معتاد شدم.»

متن اصلی خبر

برچسب ها

هیچ نظر به “بحران اعتیاد به گوشی هوشمند”

پاسخ

ایمیل شما مخفی می ماند. فیلد های الزامی مشخص شده اند *


*