بازگشت به شبگار ، مجله‌ی روزگار نه چندان روشن

توسط | به تاریخ 1398/06/01 | یک نظر

بازگشت به شبگار ، مجله‌ی روزگار نه چندان روشن

شش سال پیش، روز اول شهریور سال 92، مجله‌ی آنلاین شبگار روی خط آمد و هنوز هم روی خط مانده است. این سال‌ها از تلاطم و التهاب ایران کم که نشد هیچ، به آن افزوده هم شد، ما خسته شدیم (خودتان حفظ هستید که به چه دلایلی) و از سال 96 سرعت انتشار مطالب در شبگار کمتر شد، تا آخرین مطلب که یک سال پیش، مرداد سال 97 منتشر شد.

اما با اینکه در طول سه سال گذشته تعداد مطالب منتشر شده واقعا زیاد نبوده، از مخاطبین مجله‌ی آنلاین شبگار چیزی کم نشده. وقتی در گذر زمان این واقعیت را دیدیم، فهمیدیم که راه درستی را آمده بودیم و به ادامه‌ی راه امیدوار شدیم. حالا شش سال گذشته است، و به قول تنیسون شاعر رمانتیک انگلیسی:

گرچه بسیار از ما ربوده‌اند هنوز برقراریم

و گرچه امروز آن قدرتی نیستیم

که در روزگار گذشته زمین و آسمان را می‌لرزاند

هنوز هستیم، چنان که هستیم

ضربان موزون قلب‌های دلاوریم

شاید بپرسید چرا این شعر رمانتیک؟ خب، فعالیت فرهنگی در سرزمین ما از اساس رمانتیک است، وگرنه با عقل معاش که حساب کنی، هرچقدر هم ماشین حساب را بالا و پایین کنی، دخل و خرج کار فرهنگی با هم جور نیست. شبگار که اصلا در این شش سالی دخلی نداشته، هرچه داشته از اعتبار و همت و زحمت و سواد نویسندگان و مترجمانش داشته، و اگر امروز هم بازدیدها به قوت خودشان باقی هستند، به خاطر مطلب‌های باکیفیت است، به قول دوستانِ تولیدمحتواکار، مطالبِ همیشه سبز.

اما در دوره‌ی جدید شبگار، جهت‌گیری به سمت تولید درآمد خواهد بود، تا شاید این دوره خسته نشویم. راهبرد کلی تغییری نمی‌کند، همچنان مجله‌ای عمومی با تاکید روی احترام به ذوق همه، و حفظ کیفیت در تمام سطوح خواهیم بود. در شبگار هر مطلبی منابع مشخص دارد. از مقاله‌ای در باب مونیخ پست و هیتلر و مقایسه‌اش با ترامپ گرفته، تا مطلبی در باب فیلم‌های ماندگار هندی، مروری بر داستان‌های هفته و نقدی بر کار جی‌دال و بیش از ششصد مطلب جالب دیگر، همه در شبگار قابل خواندن هستند.

همین روند را ادامه خواهیم داد. دنبال نور موضعی و جلب توجه نیستیم. آمارهای واقعی چراغ راه ما هستند و سعی می‌کنیم به قول حافظ بیشتر کمال سر محبت را ببینیم نه نقص گناه را و در دسته‌ی بی‌هنران نباشیم.

 

برچسب ها

یک نظر to “بازگشت به شبگار ، مجله‌ی روزگار نه چندان روشن”

  1. 1398/07/20

    نرگس Reply

    امیدوارم در شروع دباره موفق باشید. نگاه باکیفیت و موجز مجلۀ شما قابل تحسینه.

پاسخ

ایمیل شما مخفی می ماند. فیلد های الزامی مشخص شده اند *


*