انفجار شاتل فضایی چلنجر

Challengerexplosion-11-6-92

28 ژانویه 1986؛ شاتل فضایی چلنجر 72 ثانیه پس از پرتاب بر فراز اقیانوس اطلس قطعه قطعه از هم پاشید. هر هفت سرنشین آن در اثر برخورد شدید کابین با اقیانوس در دم کشته شدند و بعدها مشخص شد که این سانحه به دلیل نقص فنی بوده است. عکسی که می بینید از لحظه­ی فروپاش شاتل است.

حادثه­ی شاتل باعث شد رونالد ریگان رییس جمهور وقت آمریکا، کمیته­­ی راجرز را برای بررسی حادثه تشکیل دهد. این کمیته نهایتا تقصیر را متوجه مدیران ارشد ناسا دانست. آنها از 1977 (نه سال قبل از حادثه) میدانستند که شاتل مشکلات ایمنی دارد. همچنین مهندسین ناسا تذکرات زیادی در مورد پرتاب شاتل در آن روز و سانحه احتمالی به دلیل دمای پایین هوا داده بودند. پرتاب شاتل پوشش فقط از شبکه­ی سی ان ان پخش میشد، ولی به دلیل حضور یک معلم در بین خدمه­ی شاتل، ناسا ترتیبی داده بود تا کودکان دبستانی از طریقه «ناسا تی وی» پرتاب را ببینند. گرچه بررسی ها نشان داده اند که اکثریت مردم آمریکا در عرض کمتر از یک ساعت از حادثه با خبر شده اند. نهایتا این حادثه منجر به حذف شاتل از برنامه­های ارتش آمریکا و پس از آن ناسا شد.

2 دیدگاه دربارهٔ «انفجار شاتل فضایی چلنجر»

  1. عکسش یه جوریه. از وقتی دیدمش دو سه بار برگشتم باز به همین دود های سفید خیره شدم!
    نمی دونم چون تا حالا حادثه ی فضایی ندیده بودم برام جالب بوده یا شاید چون انتظار دارم ایمنی چیزی که به فضا میفرستن خیلی بالا باشه و این حادثه برام عجیبه٬ یا شاید ناشی از توضیحاتشه… دو تا ماشین ممکنه بخورن به هم و ۷ نفر کشته بشن. نه کسی میفهمه و نه حتی برای کسی جز خانواده ها مهمه این حادثه. اما همین ۷ نفر اگر سوار سفینه ی فضایی باشن کل عالم متوجه میشن و بعدش هم کلی تغییرات انجام میشه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *