ابرقهرمانان در عکس­های مهم تاریخی

 ابرقهرمانان در عکس­های مهم تاریخی

تاریخ قرن بیستم را که مرور کنید شاید جای خالی چند نفر از این قهرمانان را حس کنید. این عکس ها ایرانی نیستند ولی بد نبود اگر حسین کرد شبستری و امیرارسلان نامدار در جریان کودتای 28 مرداد بودند و طرف مردم را می گرفتند. لابد از پس کل قشون شعبان بی مخ بر می­آمدند. یا سوپرمن واقعا می­توانستند جنگ جهانی دوم را خیلی سریع­تر به سرانجام برساند و ماجرا را تمام کند. از این دست نمونه­ها واقعا زیاد است. آدم­ها در قرن بیستم کارنامه­ چندان درخشانی در زمینه حفظ صلح نداشتند و همان روند را هم در قرن بیستم و یکم ادامه داده اند.

این عکس­ها را آگان هاراهاپ (آگان هاراهاپ) عکاس اهل اندونزی ساخته است. کارهای او را را می­توانید در صفحه فلیکر او دنبال کنید. این عکاس اهل اندونزی که در بازسازی تصاویر مهارت دارد گفته با این عکس­ها سعی کرده هویت این ابرقهرمان­ها را بازتعریف کند. ابرقهرمان­ها خارج از فضای پررنگ و لعاب همیشگی خودشان درون زمینه سیاه و سفید عکس­های تاریخی جای گرفته­اند و البته چند ابرشرور هم در بین عکس­ها هستند. آگان در مورد هرعکس مطالعه و تحقیق می­کند و بعد نسخه خودش از عکس را می­سازد. عکس­ها اگرچه جالبند ولی تفسیرشان کمی مشکل ساز است.

در یک عکس بتمن به جای ژنرال آیزنهاور قرار گرفته است و با گروهان چتربازان حرف می­زند و در عکسی دیگر بتمن پشت سر فیدل کاسترو در فرودگاه واشنگتن ایستاده است. یا عکسی که هالک را کنار مجاهدین افغان در دهه 80 نشان می­دهد مشخص نیست باید چه تعبیری از هالک به دست داد. یا عکسی که کاپیتان آمریکا را در کنار هیملر در حال بازدید از کمپ اسرای جنگی نشان می­دهد. شاید آگان آنقدری که در کار با نرم افزارهای عکاسی مهارت دارد؛ در تاریخ و کمیک مسلط نیست. اما سوای تمام این حرف­ها؛ از این عکس­ها لذت ببرید. شاید نباید مسئله را بیش از حد پیچیده کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *