آیا برای ترس درمانی وجود دارد؟

اگر می‌ترسید – چه از تاریکی، چه از دلقکها، عنکبوتها یا مارها – شاید علم درمانی برای شما داشته باشد. یک تحقیق جدید در آلمان به تازگی نشان داده است که احساس قوی عشق می‌تواند با احساس قوی ترس مقابله کند و شاید اینگونه بشود توضیح داد که چرا وقتی نیمه‌شب صدای وحشتناکی می‌شنویم، به سمت مادرمان می‌دویم. در خیلی جاهای دنیا هم دانشمندان به داروها روی آورده‌اند تا جلوی این هیولا را بگیرند.

1

یک مطالعه جدید

یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه بن آلمان انجام شده، نشان داد که اوکسی‌توسین به آمیگدال و بخشهایی از لایه خارجی جلوی مغز می‌پیوندد و به نابود کردن احساس ترس در مغز کمک می‌کند.

2

اوکسی‌توسین Oxytocin‌

هورمون اوکسی‌توسین اغلب اوقات در شروع روابط جدید عاشقانه و همچنین در طول دوران رابطه نزدیک مادر و جنین ترشح و آزاد می‌شود. به همین دلیل معمولا از آن با اصطلاح “هورمون عشق” یاد می‌شود. اوکسی‌توسین علاوه بر کاهش احساسات ناخوشایند و تیره، بعنوان هورمونی برای کاهش اضطراب (و در اینجا ترس) نیز معروف است.

3

آمیگدال Amygdala

آمیگدال، جایی که اوکسی‌توسین بعد از آزاد شدن به آن می‌پیوندد، مرکز احساسی مغز است. یعنی جایی که ذهن، رفتار و انگیزه احساسی را یاد می‌گیرد و درک می‌کند. از طرفی، این قسمت مسئول واکنشهای مقابله‌ای انسان با ترس نیز هست.

4

آزمایش

محققان برای تحریک حس ترس در 62 فرد شرکت‌کننده، از یک تکنیک رفتار درمانی شبیه روش پاولوف استفاده کردند. دانشمندان هنگام نشان دادن تصاویر به سوژه‌ها، به آنها شوک وارد می‌کردند و بعدا همان تصویر، ترس را برمی‌انگیخت.

5

درمان

وقتی تجربه ترس سوژه‌ها با عرق سرد و اسکن مغزی سنجیده و اندازه‌گیری شد، محققان اوکسی‌توسین را داخل بینی نیمی از شرکت‌کنندگان اسپری کردند. به طرز عجیبی ابتدا هورمون تاثیر منفی گذاشت و واکنش ترس را افزایش داد. اما بعد از دو سه دقیقه، اسکن‌های مغزی کاهش فعالیت در آمیگدال و همچنین کاهش تعریق را نشان دادند.

6

خاموشی

الان “درمان” برای غلبه بر ترس، تکنیکی است به نام خاموشی. این روش به بیماران می‌آموزد که نشانه یا حضور یک ابژه ترسناک لزوما به این معنی نیست که خطر نزدیک است. معمولا این پروسه طولانی و پیچیده است اما با وجود اوکسی‌توسین، ترس سوژه فقط در 15 دقیقه خاموش شد.

7

تکنیکهای ریلکسیشن

یک راه دیگر برای غلبه بر حس ترس، تمرین تکنیکهای ریلکسیشن است. نفس کشیدن عمیق، مدیتیشن و ریلکس کردن ماهیچه‌ها همه‌شان در کاهش اضطراب و وحشت وابسته به حس ترس موثر بوده‌اند. آنها همچنین در مقابله با استرس هم مفید و کاربردی‌اند.

8

تثبیت مجدد

تثبیت مجدد تکنیک دیگری است که علم برای مقابله با ترس ارائه کرده است. این پروسه، یک فعالسازی مجدد مراکز ترس در مغز با تزریق دارو است. در سال 2010 محققان دانشگاه هیروشیما این پروسه را بررسی کردند، بدینگونه که ترس از نور فلاش‌زن را به ماهی قرمز یاد دادند. وقتی به ماهی داروی لیدوکائین تزریق کردند، واکنش ترس در مغز از بین رفت. درواقع به نوعی ماهی ترسیدن را فراموش کرد.

9

MDMA

در تحقیق گسترده‌تری، دانشمندان از MDMA استفاده می‌کنند برای کنترل PTSD (اختلال استرسی پس از ضربه روانی). این اختلال زمانی ایجاد می‌شود که آمیگدال بطور مداوم و رگباری با حس قوی و مکرر ترس مورد حمله قرار می‌گیرد. مثل بودن در مناطق جنگی. داروی ‌MDMA با کاهش حساسیت آمیگدال و کاهش اضطراب، آن تاثیرات را متوقف می‌کند.

10

کورتیزول Cortisol

مطالعه دیگری کشف کرده که کورتیزول ممکن است تاثیرات ضربه بعد از تجربیات وحشتناک را کاهش دهد. دانشمندان اسرائیلی موشها را در معرض محرکهای استرس‌زا قرار دادند و بعد به آنها کورتیزول تزریق کردند. بعد از آن، علائم ترسشان کمتر شد. آزمایش دیگری روی انسانها، بیست و چهار نفر که قبلا حادثه تصادف را تجربه کرده بودند، انجام شد و آنها هم نتایج آزمایش موشها را منعکس کردند. در این مطالعه پُر ریسک، وقتی هورمون به سوژه‌ها تزریق شد، باعث کاهش هشتاد درصدی PTSD شد.

11

طب سوزنی

طب سوزنی، بعنوان یک تکنیک جایگزین دارویی شرقی، مدتها به خاطر قدرتش در کاهش استرس و اضطراب مورد ستایش بوده است. علاوه بر آن در کاهش ترس نیز توانا بوده است، حداقل در دندانپزشکی‌هراسی یا همان ترس زیاد از دندان‌پزشکها که اینطور بوده. در بریتانیا 20 نفر که قبلا از رفتن به مطب دندان‌پزشکی می‌هراسیدند و خودداری می‌کردند، بعد از فقط یک جلسه پنج دقیقه‌ای طب سوزنی، این فوبیا در آنها “درمان” شد.

‌لینک اصلی

canaltelegram

2 دیدگاه دربارهٔ «آیا برای ترس درمانی وجود دارد؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *